Slovenská pospolitosť a mor zvaný homosexualita aneb nonsens naživo

Autor: David Stancel | 15.4.2013 o 17:02 | (upravené 15.4.2013 o 17:13) Karma článku: 7,29 | Prečítané:  1537x

Tento článok je písaný ako reakcia na blog Slovenskej pospolitosti zverejnený 13.4.2013, ktorý si môžete prečítať tu ( http://pospolitost.wordpress.com/2013/04/13/blizi-sa-k-nam-mor-zvany-homosexualita/).

Výroky v danom článku ma nenechali nezareagovať a neokomentovať niektoré pasáže, ktoré sú v rozpore nielen s mojím názorom, ale snáď aj so zdravým rozumom obecne.

Hneď na začiatku zaujme tvrdenie, že európska civilizácia vymiera v dôsledku vymývania mozgov, liberalizmu a kapitalizmu, ktoré rozpredávajú majetok cudzincom a robia z ľudí otrokov. Nechcem tvrdiť, že Európa nemá určité rôzne problémy, no predsa len sa za posledné desaťročia posunula dopredu v rôznych oblastiach, čo dosvedčuje aj zvyšujúca sa životná úroveň, a môj názor je, že zato vďačíme práve liberalizmu a trhovej ekonomike. Samozrejme prináša to zo sebou aj určité negatívne externality, no hádzať všetko zlé slepo na liberalizmus a kapitalizmus ako taký je nekorektné a zavádzajúce.

Okrem toho môžeme sa skúsiť zamyslieť či skutočne žijeme v súčasnej dobe v (čistom) kapitalizme. Ak mi niečo uniklo opravte ma, ale trend, ktorý môžeme v súčasnosti v ekonomike badať veľmi často (čoraz väčšia a niekedy až nezmyselná regulácia či bail outy) určite nepatrí do žiadnej príručky kapitalizmu.

Ešte nepochopiteľnejšie tvrdenie však nasleduje v zapätí. Autor totižto kapitalizmu pripisuje aj morálne ničenie (európskej civilizácie) vo forme alkoholizmu, pornografie a homosexuality. Pripísať kapitalizmu za vinu alkoholizmus mi už príde ako vysokokvalitný nonsens. A to z viacerých uhľov pohľadu. Alkoholizmus ( ak to tak môžem nazvať) sa vyskytoval napríklad aj v našej kultúre už dávno pred vznikom kapitalizmu. Bolo by možno zaujímavé vidieť štatistiky zaoberajúce sa vývojom počtu závislých na alkohole napr. pred a po revolúcii, teda vidieť tú zmenu, ktorú priniesol ten akože kapitalizmus. Tak či tak, či sa človek stane alkoholikom alebo nie, závisí predovšetkým na ňom resp. jeho osobnosti, výchove a pod. Každopádne je to každého voľba, za ktorú potom musí znášať následky (druhá vec je, že bohužiaľ tie následky musí znášať aj jeho okolie) a viniť z toho (akýkoľvek) systém je alibizmus hrubého zrna.

Autor ďalej uvádza zoznam krajín, do ktorých vtrhli imperialisti (rozumej USA, ako stelesnenie zlého kapitalizmu) a vytvára ilúziu vonkajšieho nepriateľa, ktorý sa nás (zdravé európske národy) snaží zničiť. Autor dospel k záveru, že nás títo imperialisti ničia skrz ekonomiku, nakoľko sa zmietame v obrovských dlhoch a krízach.

Čo k tomuto dodať. Nechcem tu rozvádzať tému príčiny kríz, pretože by to bolo na veľmi dlho. Avšak, myslím si, že netreba byť ekonómom, k tomu aby si dal človek dokopy dva plus dva. To, že sú zdravé európske národy po uši zadĺžené, predsa nie je chybou akéhosi (vymysleného) vonkajšieho nepriateľa. Vlády si predsa samy rozhodujú o svojich štátnych rozpočtoch. A taktiež si samy (viac či menej) plánujú s akým rozpočtovým deficitom skončia v daný rok. To že sa im to za tie desaťročia nabaľuje do neudržateľných dlhov, je len čisto logické vyústenie (i)racionálneho konania jednotlivých vlád, ktoré dostávajú mandát od občanov jednotlivých zdravých európskych štátov. Čo to značí o (mentálnom) zdraví týchto národov nechám na posúdenie každého.

Týmto všetkým autor však studnicu nezmyslov nevyčerpal ešte. Naopak pokračuje razantne ďalej. Krátko načrtáva históriu postojov spoločnosti k homosexualite od konca 19. storočia, kedy bola braná ako psychická porucha až po súčasnosť, kedy je braná (aspoň väčšinou) ako zdravá a normálna vec. Ďalej pridáva na ilustráciu nedávnu informáciu o zneužívaní dieťaťa jeho homosexuálnymi rodičmi a dodatok, že úrady nekonali v danej veci napriek tomu, že o tom vedeli, z dôvodu aby nezhoršili reputáciu adopcie homosexuálnymi pármi. Na záver dodáva : „Dôvody, prečo je mor zvaný homosexualita nebezpečný pre Európu a akú hrozbu predstavuje, nemusím snáď ani písať .„

Začal by som od konca. Napríklad mňa osobne by dôvody, ktoré sú podľa autora tak jasné, veľmi zaujímali. To, že bolo dieťa zneužité jeho homosexuálnymi rodičmi? Áno je to strašné a smutné. No je to dôvod na plošné zakázanie adopcie detí homosexuálnymi pármi? Či nebodaj na zákaz registrovaných manželstiev? Nie. Predsa stovky podobných prípadov sa deje aj v heterosexuálnych rodinách, takže podľa podobnej logiky by sme potom museli zakázať akékoľvek manželstvá a zrušiť rodiny ako také. Nemôžeme hádzať všetkých do jedného vreca. Každý z nás je iný a svojský, a vždy sa nájdu v akejkoľvek skupine ľudí určitého názoru, myslenia, rasy, národnosti a pod. ojedinelé prípady. Veci nie sú čiernobiele. Nikdy.

To, že úrady nekonali je určite ich pochybenie, ktoré nie je ospravedlniteľné. No aj napriek tomu si viem predstaviť, čo ich viedlo k takému konaniu. Práve ľudia ako autor spomínaného článku. Ľudia s čiernobielym videním, krabicovým myslením a v tomto prípade aj homofóbnym.

Na záver článku autor ešte vyjadruje spleť nacionalistických, na city hrajúcich výrokov, ktoré zabaľuje do neurčitých a nepresných pojmov či hyperbolizácii faktov vytrhnutých z kontextu.

Záver: Sám sa považujem za človeka zmýšľajúceho národne, no zároveň aj „medzinárodne“. Je však treba sa mať na pozore pred podobnými obmedzenými nacionalistickými úvahami, ignorujúcimi zdravý rozum a prekrúcajúcimi fakty a netreba sa nechať uniesť fabuláciami snažiacimi sa hrať na národnú hrdosť.

PS: Autor v danom článku okrem často nekonštruktívnej kritiky určitých javov a faktov, neuvádza žiadne vlastné riešenie problémov. Jednoducho len z princípu slepo a nepodložene kritizuje a neponúka riešenie k žiadnej spomenutej téme. My si len môžeme skúsiť domyslieť či to tak je z autorovej nekompetentnosti, alebo by jeho „riešenia“ svojou iracionalitou boli na hranici publikovateľnosti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Smrť blízkeho majú platiť poisťovne, rozhodol súd. Tie nesúhlasia

Spor, či majú poisťovne platiť blízkym bolestné, sa na Slovensku vlečie už desať rokov.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?